14. GND: STANISŁAW LEM VS PHILIP K. DICK

autor: Mateusz Pakuła

W 1972 roku Stanisław Lem skontaktował się z Philipem K. Dickiem w sprawie wydania w Polsce powieści „Ubik”. Tak narodziła się korespondencyjna (a w sztuce – telefoniczna) przyjaźń między dwoma gigantami literatury science-fiction, która po kilku latach gwałtownie się skończyła. A Dick napisał słynny donos na Lema do FBI.

Sztuka Stanisław Lem vs Philip K. Dick to fantazja na temat tej relacji, opowieść o biegunowo różnych osobowościach, o statecznym ateiście Lemie i narkotyzującym się hipisie, który żenił się pięć razy, metafizycznie rozwibrowanym, rozmiłowanym w teoriach spiskowych Dicku.

Mateusz Pakuła. Dramatopisarz, adaptator, reżyser teatralny i radiowy.  Laureat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2014. Wydał sześć książek z dramatami. Jego najważniejsze realizacje teatralne w ostatnim czasie to „Lem vs P. K. Dick” i „Pluton p-brane” w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie,” Chaos pierwszego poziomu” w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, „W ogień!” w Teatrze Słowackiego w Krakowie, w reżyserii Wojtka Klemma i „Wieloryb the Globe”, w reżyserii Evy Rysovej. Jako dramaturg i autor adaptacji współtworzył m.in. takie spektakle jak: „Konformista 2029” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, czy „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” i „Paw królowej” w reżyserii Pawła Świątka.

WAŻNE INFORMACJE:

Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej:

Piotr Dobrowolski - przewodniczący
Justyna Jaworska
Jacek Kopciński
Grzegorz Niziołek
Jerzy Stuhr

Opieka artystyczna czytań:

Dorota Ignatjew

Komisja Artystyczna:

Anna Zalwska-Uberman,Mirosław Baran, Wojciech OwczarskiPatronat honorowy:

Prezydent Miasta Gdyni
Wojciech SzczurekRozmowy z autorami i reżyserami sztuk
pod koniec każdego dnia festiwalowego prowadzi Łukasz Drewniak