ARCHIWUM

1. R@Port

Zaczynaliśmy w 2006 roku.
Wówczas zwycięzcą został spektakl MADE IN POLAND Przemysława Wojcieszka w reżyserii autora Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy z brawurową kreacją Eryka Lubosa. Widzowie dosłownie wisieli na ławkach i rusztowaniach hali przy ulicy Polskiej, gdzie prezentowany był spektakl.

2. R@Port

2007 rok
Główną nagrodę Festiwalu otrzymał BÓG NIŻYŃSKI autorstwa i w reżyserii Piotra Tomaszuka z Teatru Wierszalin z Supraśla. Jury, po raz pierwszy dokonało podziału nagrody, przyznając pozostałe dwa, równorzędne laury dla przedstawień OSOBISTY JEZUS Przemysława Wojcieszka w reżyserii autora zrealizowanego w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy oraz głośnemu przedstawieniu BOMBA autorstwa i w reżyserii Macieja Kowalewskiego.

3. R@Port

2008 rok

Jury przyznało Nagrodę Główną Festiwalu przedstawienia ŻYD autorstwa Artura Pałygi w reżyserii Roberta Talarczyka z Teatru Polskiego w Bielsku – Białej oraz dwa równorzędne wyróżnienia dla twórców przedstawienia WIERSZALIN. REPORTAŻ O KOŃCU ŚWIATA według Włodzimierza Pawluczuka w adaptacji i reżyserii Piotra Tomaszuka z Teatru Wierszalin w Supraślu oraz przedstawieniu 1612 autorstwa Jeleny Greminy, Krzysztofa Kopki, Maksima Kuroczkina i Jewgienija Kazaczkowa w reżyserii Michaiła Ugarowa, Krzysztofa Kopki i Rusłana Malikowa w wykonaniu teatrów: Ad Spectatores pod wezwaniem Calderona z Wrocławia oraz Teatru doc. z Moskwy. [foty]

Po raz pierwszy przyznano także Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, której laureatką została Magda Fertacz za tekst TRASH STORY

4. R@Port

2009 rok

Nagrodę Główną Festiwalu otrzymał spektakl WSZYSTKIE RODZAJE ŚMIERCI Artura Pałygi na podstawie SIDDHARTY Hermana Hessego w reżyserii i opracowaniu muzycznym Pawła Passiniego z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie. Zaś dwa równorzędne wyróżnienia: przedstawienie WALIZKA Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego z Teatru Polskiego w Poznaniu oraz FOTOGRAFIE na podstawie opowiadań Janusza Andermana w reżyserii Pawła Kamzy z Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy. Dodatkową nagrodę otrzymali twórcy przedstawienia SZAJBA Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii i opracowaniu muzycznym Jana Klaty z Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Decyzje Jury i podział nagrody wzbudziły wiele kontrowersji i spowodowały ostateczny zapis o niepodzielności nagrody.

5. R@Port

2010 rok

Po raz pierwszy zwyciężył duet teatralny Paweł Demirski, Monika Strzępka. Główną Nagrodę otrzymało ich przedstawienie pt. NIECH ŻYJE WOJNA!!! z Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.

6. R@Port

2011 rok

Jury postanowiło przyznać Główną Nagrodę Teatrowi IMKA z Warszawy za spektakl GENERAŁ Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Marka Kality.

7. R@Port

2012 rok

Po raz drugi w historii R@Portu nagrodę główną otrzymują Paweł Demirski i Monika Strzępka za spektakl W IMIĘ JAKUBA S. zrealizowany w Teatrze Dramatycznym miasta stołecznego Warszawy im. Gustawa Holoubka i Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie.

8. R@Port

2013 rok

Zwycięża DWOJE BIEDNYCH RUMUNÓW, MÓWIĄCYCH PO POLSKU Doroty Masłowskiej w reżyserii Agnieszki Glińskiej z Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie.

9. R@Port

2014 rok

Jury przyznaje Główną Nagrodę twórcom spektaklu CARYCA KATARZYNA w reżyserii Wiktora Rubina z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Przy czym jeden z jurorów, Tomasz Mościcki, zgłasza votum separatum w sprawie przedstawienia CARYCA KATARZYNA motywując: Nawet najbardziej ekstrawagancki światopogląd nie zwalnia twórcy z nadania mu scenicznej formy, a z pewnością wyklucza zadawanie gwałtu odbiorcy.

10. R@Port

2015 rok

Jury w składzie: Anna Augustynowicz – przewodnicząca, Zbigniew Majchrowski, Mateusz Pakuła jednogłośnie przyznaje Nagrodę Główną Festiwalu twórcom przedstawienia nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU! w reżyserii Moniki Strzępki z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, uznając, że poprzez doskonałe współbrzmienie tekstu, reżyserii, scenografii, muzyki oraz gry aktorskiej tworzy ono dojmujący obraz współczesności. Jury docenia również przemyślany dobór repertuaru festiwalu, który trafnie oddaje współistnienie różnorodnych światów teatralnych.

11. R@Port

2016 rok

Jury 11. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w składzie: Piotr Kruszczyński, Zbigniew Majchrowski – przewodniczący, Artur Pałyga jednogłośnie postanowiło przyznać Nagrodę Główną Festiwalu w wysokości 50.000 zł przedstawieniu Agaty Dudy-Gracz „Kumernis, czyli o tym jak świętej panience broda rosła” z Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

12. R@Port

2017 rok

Jury 12. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w składzie: Dorota Masłowska – przewodnicząca, Remigiusz Brzyk, Zbigniew Majchrowski postanowiło przyznać Nagrodę Główną Festiwalu, w wysokości 50 tysięcy złotych, przedstawieniu „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy” Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina z Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

13. R@Port

Jury 13. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w składzie: Iwona Kempa – przewodnicząca, Zbigniew Majchrowski, Radosław Paczocha postanowiło przyznać Nagrodę Główną Festiwalu, w wysokości 50 tysięcy złotych, przedstawieniu „Puppenhaus” Magdy Fertacz w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego z TR Warszawa.

WAŻNE INFORMACJE:

Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej:

Piotr Dobrowolski - przewodniczący
Justyna Jaworska
Jacek Kopciński
Grzegorz Niziołek
Jerzy Stuhr

Opieka artystyczna czytań:

Dorota Ignatjew

Komisja Artystyczna:

Anna Zalwska-Uberman,Mirosław Baran, Wojciech OwczarskiPatronat honorowy:

Prezydent Miasta Gdyni
Wojciech SzczurekRozmowy z autorami i reżyserami sztuk
pod koniec każdego dnia festiwalowego prowadzi Łukasz Drewniak